Menu Zamknij

Badania stóp dorośli

Diagnozujemy ponad 700 osób rocznie, w tym około połowę stanowią dorośli.

Wskazania do badania stóp dorosłych pacjentów są różnorodne. Wymienię najważniejsze, z którymi zgłaszają się pacjenci po pomoc:

  • bóle stóp ( do strony podeszwowej i grzbietowej, stawów stóp i palców )
  • kłucie
  • pieczenie
  • zaczerwienienie
  • odciski
  • nagniotki
  • modzele
  • zmiany płytek paznokciowych
  • deformacja palców ( młoteczkowate, zrotowane, koślawe )
  • nerwiak Mortona
  • zmiany obrysów stawów ze stanem zapalnym
  • tzw. „halluksy”
  • trudności w chodzeniu
  • stopa cukrzycowa ( bóle, rany )
  • koślawość stępu
  • „ostroga piętowa”
  • uszkodzenia i przeciążenia ścięgien Achillesa
  • sportowcy – dolegliwości przeciążeniowe
  • stany pourazowe i pooperacyjne
  • dyskomfort u osób pracujących na stojąco
  • bóle kolan, bioder, kręgosłupa

Żeby stwierdzić jakie postępowanie terapeutyczne wdrożyć, trzeba cały układ biomechaniczny stopy, stępu, stawów kolanowych i biodrowych ZDIAGNOZOWAĆ.

Poniżej przedstawiamy, jak takie badanie wygląda. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o problemach związanych z różnymi dysfunkcjami zapraszam tutaj oraz na mój BLOG.


JAK WYGLĄDA BADANIE DOROSŁYCH?

Badanie trwa ok. 1 godziny, ale w jego skład wchodzą czynności diagnostyczne i dogłębna analiza wyników oraz edukacja. Zaczynamy naturalnie zawsze od dokładnego wywiadu oraz, w zależności od problemu, od zapoznania się z dokumentacją medyczną pacjenta/ki.

Później przechodzimy do kolejnych etapów diagnostyki, żeby z jak największą precyzją dotrzeć do źródła problemu zdrowotnego. Jeśli mamy źródło, przyczynę dolegliwości, możemy skupić się na celowanym leczeniu.


OCENA WIZUALNA I PALPACYJNA

Najpierw wizualnie sprawdzam, w jaki sposób stopa jest skonstruowana w odciążeniu oraz podczas obciążenia na podłożu. Analizuję wygląd palców, skóry oraz paznokci. Już na tym etapie można wyciągnąć sporo wniosków… 

UWAGA !!! Większość pacjentów ma ZA KRÓTKIE OBUWIE !!! Co niestety skutkuje deformacjami palców i dysfunkcjami małych stawów. Niestety w większości są to kobiety – bardzo często ulegają modzie i wadliwym stereotypom podczas zakupu obuwia. Po wyglądzie paznokci i palców mogę dokładnie stwierdzić, jakie obuwie pacjent/ka nosił/ła. Wiele pań ma wielkie oczy: – A SKĄD PAN TO WIE ??? ? Więcej o obuwiu dobrym i złym możesz się dowiedzieć tutaj.

     Następnie badam stopę dotykiem i zwracam uwagę na różne aspekty m.in.: jaką mamy ruchomość w stawach, jaki stopień napięcia mięśniowego, jak wygląda stabilizacja więzadłowa, jaką fakturę ma skóra na poszczególnych strefach strony podeszwowej i grzbietowej stopy, jaką grubość i konsystencję ma podściółka tłuszczowa od strony podeszwowej. 

Ciekawostka: tkanka tłuszczowa od strony podeszwowej stóp u niektórych pacjentów jest wiotka, często ścieńczała. Brzydko opisując: „rozłazi się” na boki podczas obciążenia. Wtedy stawy i przyczepy mięśni w tych miejscach są nagminnie przeciążone. Te osoby są bardziej narażone na dolegliwości bólowe… Więcej informacji na temat budowy stóp oraz przykłady dysfunkcji tutaj.


DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA


Pacjent/ka wchodzi na specjalną platformę – skaner komputerowy. Tam odbywa się skanowanie stóp od strony podeszwowej, zdjęcia z kilku ujęć kamer ( pełna dokumentacja videografii statycznej ). Trwa to ok. 2 min.

Zebranie wszystkich pomiarów, pozwoli później na dokonanie analizy wyników. W trakcie tego etapu uzyskujemy bardzo dokładne dane ( co do setnej części milimetra ) m.in. długości i szerokości stóp, szerokości pięt, kątowych pochyleń palców, obrazu podparcia określonych obszarów strony podeszwowej stopy ( odpowiedź podłoża ), tendencję obciążeń wynikających z przesunięcia środka ciężkości ciała, kątowego ustawienia kości piętowych, stępu, stawów kolanowych, biodrowych i miednicy.

Dodatkowo często dokonujemy wstępnej oceny postawy ciała i archiwizujemy wykonane zdjęcia, żeby mieć materiał porównawczy przy ewentualnym późniejszym pełnym badaniu postawy. Zdarza się „odkryć” również problemy leżące wyżej, które mają bezpośredni wpływ na dolegliwości w stóp. Więcej na temat precyzyjnych badań postawy ciała możesz przeczytać tutaj.

Bardzo często zdarza się, że ból stopy, kolana, biodra, kręgosłupa związany jest np. ze skrótem kończyny. Pomiarów to określających, możemy wykonać przy badaniu postawy ciała. Jednak zawsze trzeba to potwierdzić obrazem ze skanera, pomiarem manualnym oraz w warunkach dynamicznych. Człowieka trzeba traktować jako „jeden mechanizm biomechaniczny” i precyzyjnie określić źródło problemu, a nie koncentrować się tylko na jednym wycinku.


BADANIE DYNAMICZNE

Kolejnym etapem jest badanie w ruchu. Można wtedy ocenić w jaki sposób pacjent stawia stopy na podłożu, jak pod dodatkowym obciążeniem zmieniają się ustawienia kątowe w obrębie stawów skokowych i kolanowych. Zwracamy uwagę na rodzaj chodu, zależności konstrukcyjne w obrębie kątów szyjkowo – udowych, a co za tym idzie na rodzaj chodu i ustawień stóp w tzw. płaszczyźnie poprzecznej. Obserwujemy również symetrię amplitudy wychyleń bioder, ustawienie miednicy. Więcej o analizie chodu w badaniu dynamicznym: tutaj.

Wiesz, że podczas stania stopy się wydłużają i poszerzają, co jest związane z obciążeniem? Mało tego, podczas chodzenia jeszcze bardziej te wymiary się zwiększają, bo obciążenie kumuluje się raz na jednej, raz na drugiej nodze! Dlatego niezmiernie ważne jest prawidłowe dobranie obuwia, z określoną strefą buforową właśnie biorąc pod uwagę te zależności. Więcej o prawidłowym doborze obuwia: tutaj


OCENA OBUWIA

Bardzo ważny moment. Teraz oceniamy relacje pomiędzy wymiarami stopy a obuwiem, w którym pacjent do nas przyszedł. Często prosimy o przyniesienie kilku par butów – mamy wtedy jeszcze więcej danych. Im częściej używany but ty lepiej dla nas :-). Konstrukcja buta używanego przez daną stopę jest zawsze zmieniona, w zależności od tego jaki parametry ma stopa oraz jak wygląda sposób chodzenia. But u każdego pacjenta, będzie w innych miejscach odkształcony, zdeformowany na wysokości cholewy, zapiętka, przodostopia. Podeszwa będzie starta na różnych obszarach, wnętrze buta również. Na wkładce można zaobserwować określoną tendencję do podparcia danej strefy stopy, ułożenie jej wewnątrz buta itd. Zbieramy określone wymiary obuwia, średnice otworu cholewy, objętości buta wewnątrz.

To jak obuwie wygląda po noszeniu zależy od wielu czynników m.in.: czasu korzystania, konstrukcji stóp, rodzaju chodu, stopnia potliwości stóp, jakości materiałów, konstrukcji biomechanicznej butów, środowiska użytkowania butów, stopnia dbania o obuwie… Tych czynników jest sporo, ale po takiej analizie można wyciągnąć ogromną ilość wniosków dotyczących stóp.


Anegdota


Przychodzi pacjentka do mnie na badanie.
– Strasznie bolą mnie stopy! Niech mi Pan pomoże, proszę!
– Oczywiście, po to tu jestem :-). Ciekawe gdzie leży źródło problemu, zaraz sprawdzimy – odpowiadam.

Mierzymy stopy i buty: szerokość stóp: 12,6 cm, szerokość butów ( ładne, czerwone czółenka na obcasach ) 6 cm !!!

Czy ktoś ma wątpliwości dlaczego pacjentkę bolą stopy? Wsadziła je po prostu w imadło…


Dlatego po zebraniu tych danych możemy przeprowadzić EDUKACJĘ pacjenta/ki. Określamy jakie obuwie ( rodzaj, konstrukcja, tęgość ) będzie najbardziej dla niego odpowiednie. Jakie parametry powinny być zapewnione wewnątrz buta, żeby stopa mogła komfortowo funkcjonować. W jaki sposób mierzyć stopę i buta, żeby mieć 100 % pewności prawidłowego dopasowania obuwia. Więcej na ten temat możesz przeczytać: tutaj.


ANALIZA

Ten etap poświęcony jest zebraniu wszystkich wyników z diagnostyki komputerowej, oceny obuwia, badań manualnych i poddany pogłębionej analizie. Pacjenci oglądają wszystko na dużym ekranie i w czasie rzeczywistym mogą zobaczyć m.in.: obraz stref stóp podpartych na podłożu, obrazy i video z ujęć stóp i kończyn z różnych kamer. Na bieżąco wyjaśniam co widzimy, jakie są zależności pomiędzy określonymi parametrami, rozrysowuję na ekranie wszystko, żeby w sposób maksymalnie przystępny i obrazowy objaśnić efekty pomiarów. Tutaj jest czas na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i odpowiedzi na pytania.


ZALECENIA

Po ocenie wszystkich wyników, konieczne jest podjęcie określonych kroków profilaktycznych lub terapeutycznych.

W zależności od powodu zgłoszenia na badania i ewentualnych kłopotów zdrowotnych czy wad, podejmujemy odpowiednie kroki terapeutyczne. Można wykorzystać kilka ścieżek postępowania m.in.: fizjoterapię ( więcej ), stosowanie korekcyjnych wkładek ortopedycznych ( więcej ), obuwia ortopedycznego ( więcej ), personalizowanych wkładek ( więcej ), zakupu odpowiedniego obuwia seryjnego. W razie wątpliwości i konieczności poszerzenia diagnostyki kieruję na dodatkowe konsultacje do specjalistów m.in. ortopedii, neurologii, diabetologii, reumatologii, angiologii, podologii.

Dobieramy najlepsze rozwiązanie, tak aby postępowanie było celowane i żeby skutek terapeutyczny był pożądany.

Na koniec oczywiście pacjenci otrzymują zestaw wydruków z badania, dokumentujących wszystkie wykonane świadczenia. Całość archiwizowana jest w naszej dokumentacji medycznej pacjenta.


KONTROLA

Jesteśmy w stałym kontakcie z pacjentami i jesteśmy do dyspozycji w razie pojawiających się wątpliwości czy dodatkowych objawów. Stopy dorosłych nie są plastyczne, tak jak stopy dziecięce, więc czasookres kontroli jest dużo dłuższy. Mimo to monitorujemy postępy w leczeniu ewentualnie i podejmujemy określone działania we właściwym czasie. Konieczna jest tutaj pełna współpraca pacjentów/tek w całym procesie profilaktyczno – terapeutycznym, żeby osiągnąć najlepsze efekty.

Podczas cyklicznych badań kontrolnych, porównujemy parametry z poprzednich badań do obecnych i możemy wyciągnąć odpowiednie wnioski. Pojawią się wtedy kolejne zalecenia, w zależności od zmian w obrazie poszczególnych badanych struktur anatomicznych.


Jeśli masz wątpliwości co do niepokojących objawów ze strony stóp czy całego układu ruchu – zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy w stanie zdiagnozować problem i wprowadzić odpowiednie postępowanie, żeby poprawić komfort i zapobiec potęgowaniu się dolegliwości.

Często słyszę: – Ja mam już 80 lat i nic mi nie pomoże..

NIEPRAWDA. Przykład naszych zadowolonych pacjentów pokazuje, że w każdym wieku pomoc i poprawa komfortu jest możliwa.