Menu Zamknij

Wkładki personalizowane 3D

Wkładki 3D

Stopy jako fundament

Stopy jako fundament ciała dźwigają wiele kilogramów przez wiele lat. Ich konstrukcja jest osobniczo różna, zależna przede wszystkim od genetycznych uwarunkowań. Środowiskowo również są kształtowane. Wpływa na ich rozwój aktywność, odpowiednie obuwie i kapcie, higiena, podłoże po którym się przemieszczają.

Stopy koślawość

Te wszystkie czynniki wpływają na parametry ortopedyczno- biomechaniczne w budowie anatomicznej: ukształtowanie łuków poprzecznego i podłużnego, jednolitości powierzchni styku z podłożem, stref przeciążeń, kątowego ustawienia kości piętowych, osiowych odchyleń w kącie stóp podczas chodzenia, grubości i konsystencji tkanki tłuszczowej od strony podeszwowej, elastyczności więzadłowej itd.


Jeśli otrzymaliście od rodziców i dziadków „lepsze prezenty” w postaci dobrych genów warunkujących ukształtowanie stóp oraz od pierwszych kroczków mieliście dobrze skonstruowane i dobrane obuwie – raczej nie będziecie potrzebowali pomocy specjalistów.

Pomoc terapeutyczna

Jeśli jednak jest inaczej – będziecie zmuszeni zasięgnąć specjalistycznej porady i otrzymać fachową pomoc. Im szybciej, tym lepiej i skuteczniej. Ważne jest to przede wszystkim w okresie wzrostu dzieci, im wcześniej zadziałamy korekcyjnie w uzasadnionych przypadkach, tym szybciej uzyskamy efekty.


Obecny rozwój technologii pozwala na coraz bardziej dokładną diagnostykę problemów w biomechanice stóp. Dawniej pomiarów dokonywano za pomocą tuszu i kartki papieru, na której odbijało się stopy.  Linijka i długopis wystarczał do analizy wszystkich parametrów, często niestety niedokładnej…

Dzisiaj mamy do czynienia z technologiami informatycznym, za pomocą których można z precyzją do setnej części milimetra dokonywać pomiarów. Odbywają się one na specjalnych platformach, skanerach, ścieżkach tensometrycznych mierzących wszystkie potrzebne parametry, ciśnienie, przetaczanie dynamiczne itp.


Dzięki dogłębnej analizie tych badań, możemy przystąpić do projektu „podłoża”, na którym poszkodowane stopy mogą stąpać, czyli personalizowanych wkładek ortopedycznych. Są to wkładki do butów czy kapci, dzięki którym możemy skorygować wadliwe ustawienia jednej i drugiej stopy osobno w sposób zindywidualizowany.

Mamy wtedy sytuację, w której odpowiednie części stopy podpierają się na podłożu, a strefy przeciążone są zdezaktywowane. Oznacza to, że ból, który często towarzyszy różnym problemom dotyczącym stóp, zostaje zlikwidowany i poprawia się komfort chodzenia. Następuje przywrócenie prawidłowego ukształtowania stóp, generowane są prawidłowe wzorce chodu, przetaczania podczas stawiania kroków, zmieniają się obciążenia na określone przedziały stawów drobnych stóp. Jednak wpływ tych korekcji jest również widoczny wyżej, czyli na poziomie stawów kolanowych, biodrowych, stawów krzyżowo-biodrowych, kręgosłupa, a nawet barków i ustawienia głowy !

Analiza i projekt

Na podstawie danych uzyskanych dzięki komputerowej diagnostyce można „zassać” otrzymane wyniki do oprogramowania, pozwalającego wykreować projekt w  3D wkładek ortopedycznych. Doświadczony projektant CAD/CAM może stworzyć tak ukształtowane podłoże, że cały proces wadliwej pracy statycznej i dynamicznej stóp ulega pozytywnej zmianie. Zmienia się również z czasem na prawidłowy wzorzec ruchu i pracy poszczególnych elementów całego łańcucha biokinematycznego.

Projekt trójwymiarowy wkładki trafia jako plik elektroniczny do specjalnej maszyny – plotera 3D, który wykrawa w technologii CNC wkładkę z odpowiednich materiałów wybranych dla danego pacjenta, w zależności od parametrów stóp i projektu. Jest to obecnie najdokładniejszy sposób odwzorowania zamierzeń projektanta i produkcji zindywidualizowanego zaopatrzenia. Wkładka pokrywana jest następnie jednym z wielu materiałów pokryciowych wybranych przez pacjenta.

Szczególnym przypadkiem pacjentów z nieprawidłowymi schematami wzorców ruchu oraz często z powikłaniami neurologicznymi, są pacjenci chorzy na cukrzycę. Jest to specjalna grupa pacjentów, wymagających odpowiednich dla ich stóp materiałów, z których są zbudowane wkładki. Tzw. „stopy cukrzycowe” są traktowane bardzo delikatnie, z uwagi na płynące duże zagrożenia z przeciążeń mechanicznych. Zaopatrzenie we wkładki personalizowane zapewnia bezpieczeństwo i komfort tego typu stóp. Przede wszystkim działa leczniczo i profilaktycznie na wszelkiego rodzaju modzele i odciski, które są olbrzymim zagrożeniem powstawania trudno gojących się ran.



Jeśli borykasz się z bólami stóp, kolan, bioder, kręgosłupa, masz m.in. odciski, modzele, cukrzycę, wysięki dostawowe, problemy z płytkami paznokciowymi, amputację części stóp, asymetrię w budowie stóp albo po prostu jesteś sportowcem i chcesz poprawić komfort oraz wyniki lub zadziałać profilaktycznie – wkładki personalizowane 3D są dla Ciebie.